تصویر لودینگ سایت
ایران - خراسان رضوی - مشهد خیابان طبرسی ...

دلیل نشتی اب چیست ؟

نشتی اب چه ضررهایی میتواند به بار بیاورد ؟

چه زمانی باید نشت یاب خبر کرد؟

چنانچه این ها سوالات شما نیز هست به ادامه پست توجه بفرمایید.

ممکن است شما نیز در منزل خود با مشکل نشتی لوله های آب خانه مواجه شوید. باید دانست بدترین دلیلی که میتواند به بافت خانه اسیب بزند ، اب است. گاهی ممکن است به دلیل ترکیدگی لوله در یکی از دیوارها یا کف ساختمان شما ، اب به مصالح ساختمان نفوذ کند و مغز مصالح را از بین بببرد و اسیب های مالی و حتی جانی در پی داشته باشد.

نشتی اب چه زمانی قابل تشخیص است ؟

دقیقا وقتی که شما لکه هایی بر روی دیوار خانه یا سقف محل کارتان مشاهده کردید ، بهتر است سریعا با یک نشت یاب تماس بگیرید تا به سرعت محل دقیق نشتی اب لوله را متوجه شده و اقدامات لازم برای بهبود وضعیت صورت گیرد .

حال میخواهیم بدانیم دلایل نشتی اب در ساختمان چیست ؟

وقتی لوله های خانه نشت پیدا کند،مصالح بکار رفته در ساختمان ممک است به سرعت سست شده و ساختمان فرو بریزد. مطمئنا دیگر ماندن در چنین مکانی بسیار خطرافرین بوده و سریعا باید به فکر چاره بود .در بالا گفتیم که بعد از مشاهده لکه ها بر روی دیوار ساختمان دیگر کار از کار گذشته  و مشاهده لکه ها به این معنی است که دیوار از رطوبت اشباع شده و شما باید یک نشت یاب خبر کنید تا از بروز خطرات احتمالی برای ساختمان شما جلوگیری شود .بهتر است در این جا به دلایل نشتی اب اشاره ای داشته باشیم .

دلایل نشتی اب :

دلایل بسیاری منجر به نشتی اب در ساختمان شما میشود که در اینجا به مهمترین ها اشاره خواهیم داشت .

خوردگی لوله های فلزی:  باید بدانیم مهمترین دلیل نشتی لوله های اب ، خوردگی لوله های فلزی است. چنانچه خاک اطراف لوله های خانه مرطوب باشد، به مرور موجب زنگ زدگی و خوردگی لوله ها و در نتیجه نشتی اب میشود . دانستن این نکته حائز اهمیت فراوانی است که در هنگام ساخت و ساز ساختمان های مسکونی ، همواره باید به مواد بکار رفته به شدت اهمیت داد.

۱. ایجاد واکنش های شیمیایی مابین لوله ها فلزی: 

 در صورتی که لوله های فلزی دقیقا در کنار هم قرار بگیرند، به دلیل واکنش شیمیایی که بین آن ها رخ می دهد، خوردگی لوله رخ داده و باز هم منجر به نشتی لوله های آب خانه خواهد شد. دقیقا اینجاست که به اهمیت نقشه کشی لوله ها و تاسیسات خانه پی می برید. و خواهید دانست که همیشه کار باید به کاردان سپرده شود . لوله کشی ساختمان امری بسار مهم است و این کار باید به صورت دقیق و اصولی انجام شود تا هم محل عبور لوله ها با وسایل گرمایشی نزدیکی نداشته و هم این که چند لوله فلزی در کنار هم قرار نگیرند.

۲. ایجاد فشار بسیار به لوله های اب: 

اگر لوله کش در زمان بستن اتصالات، فشار زیادی به لوله ها وارد کند، به اصطلاح محل بستن واشرها بریده شده و در مدت کوتاهی نشتی لوله های آب خانه بروز می کند.بنابراین لوله کش باید همیشه اعتدال  را رعایت نموده و ایمنی کار خود را بصورت استاندارد بالا ببرد.

این فشار به گونه ای دیگر نیز میتواند باشد. بدین شکل که در مناطق سردسیر، چنانچه لوله های بکار رفته در ساختمان فلزی باشند، به دلیل سرد شدن ناگهانی ممکن است اب درون لوله ها یخ بزند و این فشار یخ به لوله وارد شده و لوله دچار نشتی شود.البته بروز این مشکل در لوله های پلاستیکی مشهودتر است ولی در لوله های فلزی هم دور از انتظار نیست.

۳. انقباض و انبساط لوله ها:

  استفاده از لوله های فلزی در تاسیسات ساختمان یه عیب مهم دارد و ان هم انقباض و انبساط این لوله هاست. چنانچه لوله ها از کنار وسایل گرمایشی منزل عبور داده شده باشند ،لوله ها به طور مداوم تغییر حجم داده و به شدت در معرض نشت یابی و ترکیدگی لوله خواهند بود. مثال دیگر برای این مورد میتواند این باشد که به طور ناگهانی اب با دمای بسیار بالا برابر با (۹۰_۱۰۰ )درجه سانتی گراد به درون لوله ها وارد شود، باعث میشود به اصطلاح به لوله شوک وارد شده ، لوله اسیب ببیند و در نتیجه نشتی اب رخ دهد.این مشکل هم در لوله های فلزی و هم در پلاستیکی ممکن است پیش بیاید ولی لوله های پلاستیکی بیشتر مستعد بروز نشتی بر اثر این موضوع  هستند.البته این در صورتی است که لوله های فلزی بکار برده شده در تاسیسات ساختمان قدمت طولانی نداشته باشند. یعنی اگر لوله های فلزی بر اثر استفاده طولانی دچار فرسودگی شده باشند ، میتوانند بر اثر دمای بالای اب دچار نشتی شوند.

۴. وارد شدن فشار بیش از حد ظرفیت به لوله ها: 

عامل دیگری که در نشتی لوله های آب خانه تاثیر دارد، تغییر فشار آب در لوله هاست. زمانی که آب با فشار زیاد وارد لوله های آب خانه شود، به دیواره لوله آسیب وارد شده و به مرور زمان منجر به خوردگی آن ها می شود.یا به طور مثال چنانچه فشار پمپ ابرسان منزل شما بسیار بالا باشد، به لوله ها فشار وارد شده و ممکن است نشتی رخ دهد.

۵. جنس نامطلوب لوله ها : 

استفاده از جنس مصرفی نامطلوب در هر کاری منجر به بروز مشکلات جدی میشود.  حال اگر در تاسسات ساختمان از جنس بی کیفیت استفاده شده باشد، یکی از زیانبارترین مشکل ها نشتی اب است.جنس بی کیفیت در لوله ها به معنی ماندگاری کم انهاست.به مرور زمان بر اثر رطوبت ، رسوبات و ….خورده شده و نشتی اب اتفاق می افتد.

چگونه مطمئن شویم حتما نشتی وجود دارد ؟

برای این منظور چند راهکار ار پیشنهاد می کنیم:

مهمترین راهکاری که در این امر به شما کمک میکند ،خواندن عدد کنتور است به شرح زیر:

khedmatazma   ابتدا تمامی راه های مصرفی آب همانند شیر، کولر، وسایل گرمایشی و… را بسته و مطمئن شوید که در داخل خانه هیچ آبی مصرف نمی شود. در این زمان عدد کنتور را یادداشت کنید.

khedmatazma   حال ۱۵ دقیقه صبر کنید. در این فاصله هیچ آبی نباید مورد استفاده قرار گیرد. بعد از این زمان مجددا عدد کنتور را قرائت نمایید. در صورتی که تغییر کرد بود به این معناست که نشتی لوله های آب خانه اتفاق افتاده است.

شما با این کار متوجه خواهید شد که در بخشی از خانه نشتی وجود داشته و باید به منظور رفع نشتی لوله های آب خانه به دنبال محل این مشکل باشید.

پیدا کردن نشتی آب، به کمک دستگاه های نشت یابی میسر است.

تکنولوژی در زمینه نشت یابی بسیار پیشرف کرده به گونه ای که پیدا کردن محل دقیق نشتی آب به کمک دستگاه های نشت یاب امکان پذیر شده و دیگر همانند گذشته ، متلزم خرابی بسیاری از دیوارها نیست.بسایری از افراد بدون دستگاه ادعای تشخیص نشتی منزل شما را میکنند که باید بدانید هیچ تضمینی برای کار انها نیست.بهتر است برای پیدا کردن نشتی آب حتما از دستگاه نشت یاب استفاده شود. این دستگاهها بسیار حساس هستند به گونه ای که حتی میتواند از روی ضخامت مصالح ساختمانی، ریزترین امواج مربوط به ترکیدگی لوله ها و نشتی اب را تشخیص دهد و در نتیجه به شما کمک کند که بدانید به طور دقیق مشکل از کجا نشات گرفته است.

نویسنده نوشته: مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *